WAŻNE! #74 środki trwałe – Nowy Ład

Amortyzacja  środków trwałych nabytych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – art.22g

 

Zmiana przepisu dotyczy wartości środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych, które nie zostały nabyte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Jak było?

 

Jeżeli posiadaliśmy fakturę zakupu samochodu, maszyny czy urządzenia nawet sprzed 10 lat, za podstawę odpisów

amortyzacyjnych przyjmowaliśmy kwotę zakupu (z faktury), jeżeli nie posiadaliśmy – za cenę nabycia przyjmowaliśmy wartość rynkową (z grudnia poprzedniego roku).

 

Jak będzie? ( w końcu normalnie😉)

 

Będzie to cena nabycia (z faktury), jednak nie wyższa od wartości rynkowej.

 

Co to oznacza?

 

Jeszcze w tym roku, jeżeli mamy samochód, za który 10 lat temu zapłaciliśmy 100 000,00 zł (warty dzisiaj 15 000,00 zł), wprowadzamy go do ewidencji środków trwałych i amortyzujemy przez 5 lat (chyba, że kupiliśmy używany) od kwoty 100 000,00 zł, co pozwala nam efektywnie zmniejszyć podatek przez najbliższych 5 lat o kwotę przynajmniej 3 400,00 zł rocznie. Wprowadzając ten sam samochód w styczniu 2022 r., będziemy mogli zaoszczędzić na podatku jedynie 510,00 zł rocznie (skala podatkowa).

Przy czym (po zakończeniu odpisów amortyzacyjnych) przekazując ten sam samochód na potrzeby własne (do majątku własnego) nie zapłacimy podatku VAT (w przeciwieństwie do sprzedaży z działalności), bowiem nie przysługiwało nam prawo do jego odliczenia. Oczywiście, sprzedając go w przeciągu 6 lat, zapłacimy podatek tak, jakby to był przychód był z działalności gospodarczej, jednak za ile ten samochód sprzedamy? 17 % od kwoty 2 000,00 zł? To raptem 340,00 zł.